1990 yılında kurulan Tebriz Petrokimya Şirketi (TPC), İran’ın kuzeybatısındaki Tebriz şehir banliyösünde büyük bir üretim kompleksi işletmektedir. Kompleks, deniz seviyesinden 1362 metre yükseklikte 391 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve Tebriz Rafinerisi’nin yanında yer almaktadır. 1996 yılından bu yana faaliyet gösteren tesis, ağırlıklı olarak polietilenler, polistirenler ve ABS gibi ham plastikler üretmektedir.

Kompleksin ana hammaddesi hafif ve ağır nafta ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazıdır (LPG). Hammaddenin büyük kısmı Tebriz Rafinerisi ve geri kalanı Tahran Rafinerisi tarafından güney İran’daki boru hattı ve petrokimya şirketleri tarafından kamyonla tedarik edilmektedir.

Kompleks için gerekli olan su kentsel su şebekesi tarafından sağlanmaktadır. TPC, çalışması için gereken tüm elektrik gücünü üretir.

Kompleks birkaç üretim biriminden ve bazı hizmet birimlerinden oluşmaktadır.
Kompleksin ana birimi olarak hareket eden ve hammaddeyi diğer birimlere tedarik eden Olefins tesisi Ocak 1996’da ve Kompleksin en son birimi (C4 / C5 Hidrojenasyonu) Mayıs 2013’te devreye alınmıştır.
TPC, ana ortağı Tebriz Rafineri faaliyetlerini yürüten Tebriz Petrol Rafineri Şirketi olan bir Kamu Limited Şirketidir (PLC).

Comments are disabled.

bonus veren bahis siteleri